Największa fabryka paneli fotowoltaicznych w Europie: co to oznacza dla Polski?

Największa fabryka paneli fotowoltaicznych w Europie: co to oznacza dla Polski?
Autor Maja Kołodziej
Maja Kołodziej17.02.2024 | 5 min.

Rozwój energetyki słonecznej w Polsce nabiera tempa, ale wciąż jesteśmy daleko w tyle za innymi krajami Europy. Planowana budowa największej fabryki paneli fotowoltaicznych w Europie we Włoszech może mieć istotny wpływ także na rynek fotowoltaiki w Polsce. Czy nowe moce produkcyjne paneli słonecznych wpłyną na obniżenie ich cen w naszym kraju i przyspieszą rozwój fotowoltaiki? Jakie mogą być tego konsekwencje dla polskich firm z branży OZE i dla uniezależnienia naszego kraju od importu energii?

Rozwój energetyki słonecznej w Polsce

Choć w ostatnich latach w Polsce dynamicznie rozwija się fotowoltaika, to pod względem mocy zainstalowanych paneli słonecznych ciągle pozostajemy daleko w tyle za liderami w Europie. Szacuje się, że całkowita moc zainstalowanych systemów fotowoltaicznych w naszym kraju na koniec 2022 roku wynosiła około 9 GW. Dla porównania w Niemczech było to ponad 65 GW, a we Włoszech aż 33 GW.

Wciąż istnieje więc ogromny potencjał do rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Prognozy wskazują, że do 2030 roku moc zainstalowanych systemów PV może u nas wzrosnąć nawet do 15 GW. Kluczowe znaczenie dla realizacji tych planów będą miały ceny paneli słonecznych oraz regulacje prawne dotyczące OZE w Polsce.

Zmiany legislacyjne

Aby przyspieszyć rozwój fotowoltaiki, konieczne są zmiany legislacyjne, które ułatwią i zachęcą do inwestycji w panele słoneczne. Chodzi m.in. o uproszczenie procedur administracyjnych, ułatwienie przyłączeń do sieci, rozwój systemów magazynowania energii czy wprowadzenie systemu rozliczeń net-metering.

Ważnym czynnikiem wpływającym na opłacalność inwestycji w fotowoltaikę są też mechanizmy wsparcia OZE. W ostatnim czasie rząd zapowiedział nowe rozwiązania, jak np. system aukcyjny dla mikroinstalacji PV do 50 kW.

Wpływ na ceny paneli fotowoltaicznych w Polsce

Kluczowym czynnikiem decydującym o rozwoju fotowoltaiki jest koszt paneli słonecznych. Im niższa ich cena, tym szybciej rośnie liczba instalacji PV. W ostatnich latach na świecie obserwujemy tendencję spadkową jeśli chodzi o ceny modułów fotowoltaicznych.

Uruchomienie największej fabryki paneli słonecznych w Europie z pewnością wpłynie na obniżenie kosztów produkcji i tym samym na spadek cen paneli PV. Taniej kupowane przez instalatorów moduły przełożą się na niższe koszty całych instalacji fotowoltaicznych, co z kolei przyspieszy rozwój tego rynku.

Najważniejsze jest teraz utrzymanie trendu spadkowego cen paneli PV. Tylko w ten sposób zwiększy się ich dostępność dla przeciętnych odbiorców i atrakcyjność inwestycji w fotowoltaikę.

Czytaj więcej: Zerowy VAT dla prosumentów w kolejnym kraju UE: wszystko, co musisz wiedzieć

Szanse dla polskich firm z branży fotowoltaiki

Uruchomienie dużych mocy produkcyjnych paneli słonecznych w Europie to także szansa dla polskich firm, które działają w łańcuchu dostaw w branży fotowoltaicznej. Rozwój lokalnego przemysłu oznacza nowe możliwości eksportowe i pozyskanie kontrahentów.

Polskie firmy mogą dostarczać podzespoły i materiały do produkcji, a także świadczyć usługi związane z budową i uruchomieniem fabryk oraz ich późniejszą obsługą.

Potencjalne korzyści

  • Nowe rynki zbytu i umowy eksportowe
  • Możliwość nawiązania współpracy z dużymi koncernami
  • Rozwój innowacyjności i transfer technologii

Wzrost produkcji paneli słonecznych w Europie to zatem potencjalnie pozytywna informacja dla polskiej gospodarki. Nasze firmy mogą skorzystać na rozwoju tej branży.

Polska droga do niezależności energetycznej

Największa fabryka paneli fotowoltaicznych w Europie: co to oznacza dla Polski?

W dobie kryzysu energetycznego i wysokich cen surowców, rozwój lokalnych odnawialnych źródeł energii staje się dla Polski kwestią strategiczną. Inwestycje we własną infrastrukturę pozyskiwania energii z wiatru, słońca czy biomasy to krok w stronę uniezależnienia się od importu paliw.

Fotowoltaika ze względu na coraz niższe koszty instalacji i szybki zwrot inwestycji ma tutaj do odegrania szczególną rolę. Oprócz dużych farm PV istotny jest także rozwój mikroinstalacji, prosumenckich systemów na dachach domów czy małych firmach.

Masowa produkcja tanich paneli słonecznych w Europie, także z udziałem polskich poddostawców, może przyspieszyć transformację energetyczną Polski i zwiększyć naszą niezależność pod względem zaopatrzenia w energię.

Rynek fotowoltaiki w Polsce - prognozy na przyszłość

Eksperci przewidują dalszy bardzo dynamiczny rozwój fotowoltaiki w Polsce w najbliższych latach. Szacuje się, że do 2025 roku moc zainstalowanych systemów PV może u nas przekroczyć 13 GW, a do 2030 roku nawet 20 GW.

Aby zrealizować tak optymistyczne prognozy, kluczowe znaczenie będzie miała dalsza obniżka kosztów instalacji, na co z pewnością wpłynie rozwój produkcji paneli słonecznych w Europie. Niezbędne będą też zmiany legislacyjne zachęcające do inwestycji w OZE.

Rok Moc zainstalowana PV [GW]
2022 9
2025 13
2030 20

Wzrost udziału fotowoltaiki w miksie energetycznym Polski to szansa nie tylko na zwiększenie produkcji zielonej energii, ale także na rozwój nowych gałęzi gospodarki i miejsc pracy w branży OZE.

Podsumowanie

Planowana budowa największej fabryki paneli fotowoltaicznych w Europie to dobra wiadomość dla rozwoju OZE w Polsce. Większa produkcja paneli słonecznych na naszym kontynencie przełoży się na spadek ich cen, a to z kolei przyspieszy rozwój fotowoltaiki w Polsce. To szansa na zwiększenie udziału zielonej energii w miksie energetycznym naszego kraju i krok w stronę upragnionej niezależności energetycznej.

Nowe moce produkcyjne paneli fotowoltaicznych w Europie to również potencjalna korzyść dla polskich firm, które mogą włączyć się w łańcuch dostaw w tej branży. Rozwój lokalnego rynku OZE przełoży się na nowe miejsca pracy i szanse eksportowe dla polskiej gospodarki.

Najczęściej zadawane pytania

Będzie to największa tego typu fabryka w Europie. Jej docelowe moce produkcyjne mają wynieść 3 GW rocznie wyprodukowanych paneli słonecznych.

Inwestorem jest włoski koncern energetyczny Enel, który przejął firmę 3Sun. Produkcja paneli fotowoltaicznych ruszyła już w tym roku, a pełne moce mają zostać osiągnięte do końca 2023 r.

Fabryka będzie produkować zaawansowane technologicznie, wysokowydajne moduły dwustronne oparte na heterozłączach HJT. W planach jest też wdrożenie do produkcji innowacyjnych ogniw tandemowych z perowskitami.

Zwiększenie produkcji paneli słonecznych w Europie powinno przełożyć się na dalszy spadek ich cen. To z kolei wpłynie pozytywnie na opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce.

Lokalni producenci i poddostawcy z branży OZE będą mieli szansę na nowe kontrakty i wejście w łańcuch dostaw dużej fabryki paneli. To możliwość rozwoju i zdobycia know-how.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jakie firmy montują najlepsze instalacje fotowoltaiczne? Ranking 2023
  2. Dotacje na domowe elektrownie wiatrowe - planowane wsparcie finansowe
  3. Jakie dokumenty trzeba złożyć do ZE, aby podłączyć fotowoltaikę?
  4. Jak przyłączyć instalację fotowoltaiczną do sieci?
  5. Monitoring instalacji fotowoltaicznej - po co jest potrzebny?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Maja Kołodziej
Maja Kołodziej

Jestem audytorem energetycznym, specjalizuję się w fotowoltaice. Dzielę się na blogu poradami dotyczącymi projektowania, montażu i serwisowania systemów PV. Pomagam w doborze optymalnych rozwiązań.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły